חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מרכז קרואטיה

Detailed Terrain Map of Karlovac מפה מרכז קרואטיה
במרכז צורת ה"סהר" של קרואטיה ממוקם מחוז קרלובאץ' (Karlovac) שהוא המעבר מפנים המדינה במזרח לבין החלק המערבי שמשתרע לאורך הים האדריאטי. בדרומו מתנשא ההר Bjelolasica שהוא מרכז ספורט החורף הכי גדול בקרואטיה, שיש בו שלג טבעי במשך 160 ימים בשנה. גם כשאין בו שלג הוא מרכז תיירותי של טיולים ביערות, דייג וציד, ומקום אימון לספורטאים קרואטים רבים.

נהר קוראנה בקרלובאץ'
נהר קוראנה בקרלובאץ'

העיר קרלובאץ' נמצאת בצפון המחוז, היא נקראת בפי הקרואטים "עיר הפארקים והנהרות", כי יש בה הרבה אזורים ירוקים וארבעה נהרות. חמישה קילומטר ממנה תוכלו לבקר במוזיאון פתוח, חינמי, עם שרידים מעניינים מכל מלחמות יוגוסלביה (בכפר Turan).

מערבית משם משתרעת שמורת ריסיניק שהיא שמורה לחיות בסכנת הכחדה (זאבים, דובים, חתולי בר ועוד). יש בה כמובן גם אגמים וצמחיה עשירה וניתן לטייל בה רגלית.

מפל בנהר סלון-ראסטוקה
מפל בנהר סלון-ראסטוקה

העיירה החביבה ראסטוקה, שסמוכה לסלון, נמצאת בחלקו הדרומי. היא בנויה כולה על פלגי מים, מה שיוצר תמונה יפיפייה. מומלץ ללכת לכיוון המפלים המרהיבים ולהתרשם מיופיים. הכניסה לכפר בתשלום אך היא שווה את הכסף, המראה של הבריכות הקטנות הנקוות בין הבתים, הצמחייה העשירה והמפלונים הוא בגדר יצירת אומנות. קרוב לשם אפשר גם לצאת ל"ספארי קיאקים" עם נוף מרהיב.

אם ממשיכים להדרים מגיעים אל אגמי פליטביצה, האתר המפורסם ביותר בקרואטיה. בשמורה 16 אגמים אשר נשפכים האחד לתוך השני מדרום לצפון, שיופיים האגדי הופך אותם לאחת האטרקציות המבוקשות ביותר. שמורת טבע מקסימה ועמוסת תיירים זו תהווה כנראה את אחד משיאי טיולכם. מכיוון שהאגמים יוצרים מערכת אקולוגית עדינה, הרחצה בהם אסורה, אך ניתן ליהנות מהיער וההרים שסביבם. לשמורה שתי כניסות, שלידן מגרש חנייה גדול (בתשלום כמובן, ואגב, גם בבתי המלון לא תוכלו לחנות בחינם כי יש בהם שומרים). עדיף להיכנס מכניסה מספר 2 כי ממנה יש אוטובוס בחינם לאגם העליון, ותוכלו לעשות את המסלול בירידה. כמו-כן האגמים העליונים יש פחות מבקרים, וכך גם תשמרו את ה-best for last, כי באגמים התחתונים המראות הם היפים ביותר. בשיא העונה מומלץ להגיע מוקדם כדי להימנע מתורים ארוכים וליהנות משמורה ריקה יחסית, ולהקדיש לה לפחות יום שלם. ניתן לטייל ברגל, בסירות חשמליות ו/או ברכבת קטנה. המרחקים לא קטנים, המסלול הכי קצר אורכו 5 ק"מ, וכדאי ללכת לפחות 10-15 ק"מ כדי להתרשם מהמקום לעומקו, בהחלט גן עדן לחובבי טבע. יש שני מסלולים מסומנים, אחד של 3-4 שעות ואחד של 5-6 שעות, ורק בהם מותר ללכת (אסור לרדת מהשבילים המסומנים). אגב, ניתן לטייל עם עגלה אם יש לכם קטנטנים, מדי פעם תאלצו להרימה מספר מדרגות, זה הכול.

Plitvice 3 שמורת פליטביצה בקרואטיה                                              Plitvice 1 שמורת פליטביצה בקרואטיה                                             Plitvice 2 שמורת פליטביצה בקרואטיה

האגם העליון בפליטביצה
האגם העליון בפליטביצה

דב קטן בקוטרבומערבה משם, לכיוון הים, ישנו כפר קטן שנקרא Kuterevo שבו בית יתומים לגורי דובים. המדריכים אדיבים ודוברי אנגלית טובה, הם שמחים לספר אודות המקום, התכניות והדובונים. שימו לב שהמקום סגור בין נובמבר לאפריל, כאשר הדובים נמים את שנת החורף שלהם.

הכפר Smiljan שבהרים התפרסם כמקום הולדתו של ניקולה טסלה, פיזיקאי סרבי-אמריקאי מפורסם מאוד, ויש בבית בו נולד מוזיאון, ובסביבה תערוכות שעוסקות בהמצאותיו.

 

 

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *